AK Parti ve MHP'de büyük kayıp ! Üye sayıları eriyor...

Seçimlere Cumhur İttifakı çatısı altında birlikte giren AK Parti ve MHP'nin sadece son iki ay içerisinde 60 bin üye kaybettiği ortaya çıktı. AK Parti ve MHP'de kayıplar sürerken CHP ve İYİ Parti'nin üye sayılarında artış var.

AK Parti ve MHP'de büyük kayıp ! Üye sayıları eriyor...
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP son iki ayda yaklaşık 60 bin üye kaybetti. Bu dönemde en büyük kaybı yaşayan AK Parti, 56 bin üyeden olurken, CHP ve İYİ Partinin üye sayıları artış gösterdi.

AK Parti’nin önemli isimlerinden Ali Babacan’ın ardından partinin eski Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cuma günü partisinden istifası Türkiye’de siyaseti hareketlendirdi. İki ismin de yıl sonuna kadar yeni parti kurmaları bekleniyor. AK Parti ve MHP’nin son iki ayda üye kaybederken muhalefetteki CHP ve İYİ Parti’nin ise üye sayısında artış dikkat çekiyor.

Euronews’in haberine göre; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na göre en fazla üyeye sahip parti açık ara iktidardaki AK Parti. 1 Temmuz 2019’da AK Parti’nin üye sayısı 9 milyon 991 bin iken bu sayı 6 Eylül itibariyle 9 milyon 874 bine düştü. İki ayda AK Parti’deki üye kaybı toplamı 56 bin 260 oldu. Oran olarak ise yüzde 0,57. MHP’nin üye sayısı ise aynı dönemde bin 941 azalarak 467 bine geriledi.

CHP’YE 13 BİN YENİ ÜYE

Bu dönemde CHP ise 13 bin yeni üye kazanarak üye sayısını 4 milyon 675 bine çıkardı. CHP’deki artı yüzde 1,08’e tekabül ediyor. İYİ Parti ise 9 bin yeni üye kazanırken 182 bin üyeye yükseldi. İYİ Parti’deki üye artış oranı ise yüzde 5,22.

Mecliste grubu bulunan partiler içinde en az üyeye sahip parti 38 bin ile HDP. HDP son iki ayda 30 üye kaybetti.

HENÜZ DAVUTOĞLU ETKİSİ KAYITLARA YANSIMADI

Öte yandan, son veriler 6 Eylül 2019 tarihini yansıtıyor. Ahmet Davutoğlu’nun istifasını duyurmasının ardından sosyal medyada AK Parti’den istifa ettiğini yazan çok sayıda kişi oldu. Bu sayının önümüzdeki günlerde düşmeye devam etmesi bekleniyor.

Euronews

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News