Araç sahipleri dikkat ! Hem benzine hem de motorine 2. indirim geldi!

Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinde 21, benzinde 23 kuruş indirim gerçekleşmişti. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatında 13, benzinin litre fiyatında ise 9 kuruşluk birer indirim daha bekleniyor.

Araç sahipleri dikkat ! Hem benzine hem de motorine 2. indirim geldi!
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre akaryakıta bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere bir indirim daha geliyor. Buna göre benzinin litre fiyatında 9 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 13 kuruşluk bir indirim yapılacak. Söz konusu indirimler pompa fiyatlarına da yansıyacak.

BENZİN İSTANBUL’DA 6.70’E İNECEK

Gece yarısında itibaren geçerli olması beklenen indirimin ardından İstanbul’da benzinin litre satış fiyatı ortalama 6,70 liraya, Ankara’da 6,80 liraya, İzmir’de 6,81 liraya düşecek.

Motorin fiyatları ise İstanbul’da ortalama 6,19 liraya, Ankara’da 6,26 liraya ve İzmir’de 6,27 liraya gerileyecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklik gösterebiliyor.

DÜN GECE DE İNDİRİM GELMİŞTİ

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, bugün uygulamaya giren söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 21 kuruş, benzinde ise 23 kuruş olarak yansıdı.

Motorinde litre başına indirimden kalan 2 kuruşluk kısım ise devreye alınan Eşel Mobil sistemi kaynaklı ÖTV gelirinin yerine konulması için kullanıldı.

Buna göre, Ankara'da ortalama 6,62 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,41 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul'da 6,56 liradan 6,35 liraya, İzmir'de 6,63 liradan 6,42 liraya indi.

Ankara'da ortalama 7,12 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,89 liraya geriledi. Benzinin litresi İstanbul'da 7,05 liradan 6,82 liraya, İzmir'de 7,14 liradan 6,91 liraya düştü.

FİYATLARIN HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

AA

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News