Enkaz altında telefonla temas kurulan Azize kurtarıldı
Elazığ depreminin acı bilançosu: 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralandı
Elazığ'daki 6,8 büyüklüğündeki depremin yıkımı böyle görüntülendi

Kaz Dağları'nı katleden şirket, küçülmeye gidiyor

Kaz Dağları'nda altın madeni arama çalışmaları kapsamında on binlerce ağacı kesmesiyle gündeme gelen Kanadalı Alamos Gold şirketi, bugün yaptığı yazılı açıklama ile 200 işçiyi işten çıkaracağını açıkladı.

Kaz Dağları'nı katleden şirket, küçülmeye gidiyor
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketinin sözcüsü Çağın Şen, 13 Ekim’de süresi biten ve şu ana kadar yenilenmeyen ruhsat ve şirketin faaliyetleri hakkında yazılı bir açıklama yaptı.Türkiye'deki iştiraki olan Doğu Biga Madencilik A.Ş. tarafından yapılan açıklamada, ruhsat yenileme sürecinin etkisi olarak istihdam ettikleri 200 kişiyi işten çıkaracağı açıklandı. Şirket Sözcüsü Çağın Şen'in yaptığı yazılı açıklamada; “Gecikme nedeniyle Kirazlı altın projesinde istihdam edilen 200'den fazla kişi, yapılacak işgücü azaltımı duyurusundan etkilenecektir” ifadeleri kullanıldı.

FAALİYETLER ERTELENMİŞTİ

Şirketin daha önceki yaptığı açıklamada, 13 Ekim'de dolan inşaat ruhsatı için uzatma başvurusunda bulunulduğu belirtilmişti. Ancak Maden ve Petrol İşler Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı uzatma talebi kabul edilen şirketler listesinde Alamos Gold ve iştiraki Doğu Biga şirketi kendilerine yer bulamamıştı. Bunun üzerine şirket madencilik faaliyetlerini ertelediklerini açıklamıştı. Çevre ve Şehircilik Başkanı Murat Kurum da maden şirketi hakkında yaptığı açıklamada ruhsat sürecini durduklarını söylemişti.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News