İşsizlik için dikkat çeken açıklama: ''Böyle bir durum ilk kez oluyor''

TÜİK'in işsizlik verilerini açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'tan açıklama geldi. Öztrak yaptığı açıklamada "Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı" dedi.

İşsizlik için dikkat çeken açıklama: ''Böyle bir durum ilk kez oluyor''
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

TÜİK bugün nisan dönemine ait işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre son işsizlik geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile yüzde 13,0 seviyesinde gerçekleşti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak,konuya ilişkin Twitter hesabından değerlendirme yaptı. Öztrak, "Nisan'da resmi işsizlik oranı, geçen yıla göre, 3,4 puan artarak %13 olurken, mevsim etkilerinden arınmış işsizlik oranı, geçen aya göre, 0,1 puan artarak %13,8'e çıktı. Mevsim etkilerinden arınmış işsizlik son 14 aydır artıyor. Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşılmadı.

Nisan ayı itibariyle son bir yılda işinden olan yurttaşlarımızın sayısı 810 bin kişi. Bunun 544 bini inşaat sektöründen, 329 bini tarımdan, 97 bini ise sanayi sektöründen. İnşaattaki istihdam kaybı son 13 aydır derinleşerek devam ediyor" dedi.

 
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News