Esad rejiminin müttekifi Rusya'dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Esad rejiminin Türk askerine yönelik taciz atışının ardından açıklama yaptı. Zaharova, son gelişmelerle ilgili Türkiye ile temasta olduklarını belirtti.

Esad rejiminin müttekifi Rusya'dan açıklama
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Beşşar Esad rejimine ait savaş uçakları, İdlib'in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktasının yakınına ağır makineli tüfeklerle ateş etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri BakanlığıSözcüsü Mariya Zaharova, İdlib'de olup bitenler konusunda Türkiye'yle temasta olduklarını ifade etti.

Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin konuştu.

İDLİB MUTABAKATI
"İdlib'le ilgili varılmış tüm mutabakatlara tamamıyla bağlı kalınmasının önemli olduğunu düşünüyoruz" diyen Zaharova, "Bu mutabakatların hem teröristlerle mücadeleyi sürdürme hem de sivil nüfusun güvenliğini sağlama amacı ile düşünülmüş maddelerine bağlı kalınması önemli" açıklamasında bulundu." ifadelerini kullandı.

İDLİB'DE YAŞANAN GERGİNLİK
Zaharova ayrıca, İdlib ve çevresinde tehlikeli bir gerilim gözlediklerini söyleyip "Bu gerilime neyin sebep olduğu açık: bunun sebebi, teröristlerin gerilimi azaltma bölgesi (İdlib) ve ötesindeki agresif saldırılarıdır" vurgusunu yaptı.

SOÇİ MUTABAKATI: İŞ BİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ
Zaharova, "Biz de bu doğrultuda Türk tarafı ile Soçi Mutabakatı çerçevesinde iş birliğimizi sürdürüyoruz" diye devam etti.

Zaharova'nın bağlı kalınması çağrısında bulunduğu Soçi Mutabakatı, Türkiye'nin İdlib'deki terörist gruplar ile muhalif güçleri sahada birbirinden ayırmasını içeriyordu.

Esad ateşle oynuyor ! TSK gözlem noktasına taciz ateşiEsad ateşle oynuyor ! TSK gözlem noktasına taciz ateşi

 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News