PKK'nın ABD'li dostundan skandal Türkiye açıklaması

ABD’nin PYD ile yakın ilişkileri bulunan, IŞİD’le Mücadele Koalisyonu eski Özel Temsilcisi, Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye konusunda güvenilir partner olmadığını yazdı.

PKK'nın ABD'li dostundan skandal Türkiye açıklaması
A+ A-

ABD IŞİD’le Mücadele Koalisyonu eski Özel Temsilcisi, Brett McGurk Washington Post için kaleme aldığı yazıda, Türkiye'nin Suriye'de, aralarında aşırılık yanlılarının da bulunduğu muhalif gruplarına destek verdiğini iddia etti. McGurk, bu grupların çok küçük olduğunu, bu yüzden ABD'nin desteklediği, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) alternatif olamayacağını aktardı.

McGurk ayrıca Türkiye'nin ABD'nin büyük desteği olmadan Suriye'de tek başına hareket etme yeteneğinde olmadığını da yazısına ekledi.

Halihazırda, Türkiye'nin desteklediği silahlı muhaliflerin, şu anda DSG'nin bulunduğu Suriye'nin kuzeydoğusuna yerleştirilmesiyle ilgili görüşmelerin yürütüldüğünü ileri süren McGurk, bu tür adımların kaosa yol açacağını, aşırılığın yayılması için uygun ortamı oluşturacağını, binlerce Kürt'ü evinden edeceğini ve Suriyeli Hristiyanların hayatını riske atacağını yazdı.